header stip
logo background

K čomu slúži bežný účet

O existencii bežného účtu vie drvivá väčšina ľudí a nie je sa preto čomu čudovať, že ho vlastní široká verejnosť. Vlastníctvo bežného účtu je často vyžadované zamestnávateľmi, ktorí na neho svojim zamestnancom posielajú výplaty, možno ho ale využiť aj pre doručovanie iných dávok, ktoré človek poberá. Bežné účty poskytujú svojim majiteľom celú radu zaujímavých výhod.

Bežný účet a jeho možnosti

Bežný bankový účet vám slúži predovšetkým ako úložisko vašich finančných prostriedkov. Môžete si ich kedykoľvek vybrať prostredníctvom bankomatu, rovnako ako platiť bezhotovostnou kartou v obchodoch. Ďalej Vám ponúka aj možnosť nastavenia trvalých príkazov, zaplatenie inkasa alebo posielanie platieb z účtu na účet, ktoré vás stojí len pár centov. Väčšina bankových inštitúcií poskytuje aj zriadenie kontokorentu, vďaka ktorému máte istotu finančnej pomoci v prípade, keď sami nebudete peniazmi disponovať..

Prečo by ste bežný účet nemali využívať k dlhodobému uloženiu financií?

Hoci vám na bežný účet chodí výplata či iné prostriedky, nemali by ste na neho hľadieť ako na vhodné miesto, kde sa Vaše peniaze efektívne zhodnotia. Uvedomte si, že peniaze na bežnom účte sú vplyvom inflácie znehodnocované, preto ak hľadáte možnosť, ako peniaze výhodne uložiť, využite napríklad sporiaci účet.

Poplatky spojené s bežným účtom

Bežný účet sa spája - v podstate ako všetko v dnešnej dobe - s určitými poplatkami. Medzi najčastejšie platby tak patria predovšetkým poplatky za vedenie účtu, poplatky za mesačné výpisy zaslané poštou, sankcie za odchádzajúce aj prichádzajúce platby, vedenie platobnej karty či výbery z bankomatu.

Ďalšie služby

Okrem vyššie spomínaného kontokorentu môžete s bežným účtom využívať aj ďalšie príjemné služby, ktorým stojí za to venovať pozornosť. Veľa ľudí si obľúbilo možnosť vydania debetnej či kreditnej karty, samozrejmosťou je i internetové bankovníctvo, ktoré šetrí čas, alebo i GSM bankovníctvo, keď svoj účet môžete ovládať cez mobilný telefón.