header stip
logo background

Čo je to sporiaci účet

Peniaze sú v súčasnej dobe nedostatkovým tovarom a kto ich má, snaží sa vymyslieť spôsob, ako ich čo možno najvýhodnejším spôsobom zhodnotiť. Dávno odzvonilo dobám, kedy bolo samozrejmosťou uchovávať svoje financie doma pod vankúšom. Áno, vtedy ste ich mali - ako sa hovorí - pod strechou a mali ste pocit bezpečia. V dnešnej dobe je ale všetko inak a veľa ľudí prichádza na výhody sporiaceho účtu. Ak máte vilné peňažné prostriedky, nenechávajte ich uložené na bežnom účte - to je škoda! Hromadia sa Vám tam bez akéhokoľvek využitia, oveľa lepšie je uložiť si ich na sporiaci účet, s ktorým sa stretnete u drvivej väčšiny bankových inštitúcií.

Čo je to sporiaci účet?

Sporiaci účet - už ste o tomto slovnom spojení počuli, ale nikdy Vás nenapadlo zaujímať sa o jeho pozitíva, poťažmo aj princíp fungovania? To je škoda! My Vám predstavíme ako výhody, tak aj nevýhody tohto typu účtu, rovnako ako Vám vysvetlíme, na akom princípe vlastne funguje.

Jak funguje

Cieľom sporiaceho účtu je zhodnotenie Vami vložených prostriedkov. Zároveň vám prináša aj pomerne vysokú likviditu a nulové poplatky za jeho vedenie, čo je určite dobrá správa zvlášť v dnešnej dobe, keď sa za všetko platí. Spravidla je sporiaci účet zakladaný ako doplňujúca služba k bežnému účtu, ktorý dnes vlastní drvivá väčšina ľudí. Peniaze si na neho vkladáte bezrizikovo, lebo je zo zákona poistený do výšky 100%. Čo sa týka úrokovej sadzby, tá sa odvíja nielen od dĺžky výpovednej lehoty, ale aj výšky zostatku.

Výhody a nevýhody

Za najväčšiu výhodu sporiaceho účtu možno označiť skutočnosť, že vďaka nemu pozitívnym spôsobom zhodnocujete svoje financie. Ako už bolo povedané - za jeho vedenie nič neplatíte a navyše ste poistený. A teraz z druhej strany mince - aké má sporiaci účet nevýhody? Za nevýhodu môžete považovať infláciu či ako povinnosť vlastníctvo bežného účtu.