header stip
logo background

Čo je to termínovaný vklad

Hoci peňazí nemá väčšina z Vás na rozhadzovanie, aj tak sa medzi Vami nájdu takí, ktorí momentálne disponujú finančnými prostriedkami a premýšľajú, čo s nimi. Ak máte financie, o ktorých viete, že ich momentálne či v horizonte pár rokov nijako nevyužijete, snažte sa ich zhodnotiť. Nechať ich uložené na bežnom účte je síce tiež riešenie, avšak vo Vašom prípade trochu nešťastné - peniaze sú vplyvom inflácie znehodnocované. Oveľa lepším riešením je termínovaný vklad, ktorý sa vyznačuje zaujímavým úročením.

Viete, čo je termínovaný vklad?

Kým pre niekoho je slovné spojenie termínovaný vklad každodenným chlebom, ktorý sa pozitívnym spôsobom stará o ich financie, niekto nemá o tomto pojme najmenšie tušenie a v podstate ani nevie, čo si pod ním predstaviť. Termínovaný vklad by sa dal označiť za výhodnú investíciu, o ktorú sa nemusíte starať. Inými slovami ide o bankový účet, na ktorý sa uloží jednorazový vklad a Vaše peniaze sú potom úročené buď pevnou alebo pohyblivou sadzbou.

  • pevná sadzba Vám dáva istotu nemenného úročenie po celú dobu, kedy budete mať peniaze na účte uložené
  • pohyblivá sadzba sa líšia vzhľadom na vývoj úrokových sadzieb na medzibankovom trhu

Výhody a nevýhody termínovaného vkladu

Asi ako všetko má aj termínovaný vklad svoje pre a proti. Za pozitívum možno označiť skutočnosť, že za jeho zriadenie a následné vedenie nič neplatíte. Ďalej treba spomenúť aj jeho bezpečnosť a jednoduché riadenie, Váš vklad je poistený 100 percentami, ktoré sú limitované sumou 100 tisíc eur. Iste oceníte aj fakt, že sa po vložení financií nemusíte ďalej o nič starať.

A aké sú nevýhody termínovaného vkladu? Ak bude sa jednať o dlhodobý vklad, nemusí sa Vám príliš páčiť nevýhodné znehodnocovanie úrokov vplyvom inflácie. Za nevýhodu možno označiť aj obmedzujúci limit, ktorý Vám udáva, akú minimálnu alebo maximálnu čiastku musíte chtiac nechtiac vložiť.